Pokud se stane, že prkénko musíme vyměnit z jakéhokoliv důvodu, máme velký úkol. V prvé řadě bychom měli změřit toaletní mísu, na kterou budeme prkénko pořizovat. Když se začneme v obchodech informovat, nabídnou nám univerzální velikost. Málokdo však ví, že tato univerzální velikost pasuje jen na pár mís. Je velmi nepříjemné, když přineseme z obchodu prkénko, které má jiný tvar nebo rozteč jeho šroubů nepasuje do otvorů na míse.
Vyhneme se zbytečnému vyměňování, když si pečlivě změříme všechny její míry. Když se nákup podaří, může se nám zase stát, že prkénko nevydrží opřené a samo padá, což je pro naši mísu nevhodné a musíme jej vyměnit. Přece si nenecháme padat poklop na záda.
Není špatný nápad si prkénko obkreslit se všemi rozměry a teprve jít do obchodu. Ušetříme si tím čas i nepříjemnosti. Prkénko by mělo mít stejný tvar jako mísa. Pokud známe výrobce a model mísy, je možné, že seženeme originál. Ten vždy sedí nejlépe.
Prkénko nemusí být bílé, ale můžeme ho sladit s barvami v koupelně. Vylepšením prkénka je také pomalé sklápění, které zabraňuje hlučnému zavírání záchodu. To oceníme zejména v paneláku, kde je slyšet všechno.
Z materiálů si můžeme vybrat dřevo nebo plast. Dřevěné vypadá sice působivě, ale odolný plast je hygieničtější, někdy i s antibakteriální úpravou působící proti bakteriím a plísním. Mělo by mít také ergonomický tvar, aby se nám na něm pohodlně sedělo a příjemný povrch, který nestudí a neklouže. Mělo by být dostatečně pevné, tvarově a barevně stálé a mělo by se dobře čistit. Můžeme se setkat také s prkýnky z jiných materiálů, jako je například velmi příjemná koženka naplněná molitanem, průhledný plast nebo nerez. Estetickým příjemným materiálem, ze kterého se dají vyrobit prkénka, je přírodní vícevrstvé dřevo. Vzhledem k vlhkosti v okolí mísy musí být ošetřena kvalitní lakovanou vrstvou.