Základní vojenská služba byla v České republice zrušena přibližně v polovině 90. let a od té doby odpadá branná povinnost. Pojetí „lidové armády“ ztratilo svůj význam, dnes se touto činností zabývá pouze tým profesionálů – specialistů, kteří dokonale ovládají svůj zbraňový arzenál. Přece jen však měla vojenská služba za socialismu určitý význam, vedla mladé muže k samostatnosti, rozhodnosti, spolehlivosti, k týmové spolupráci a také ke schopnosti zacházet se zbraní v ruce. Tou základní byl samopal, který musel každý voják „základní služby“ zvládnout rozebrat, vyčistit a znovu poskládat.
Zacházení se zbraní a mnohdy i samostatné spolehlivé vystupování některým mladým lidem schází a tak si tyto vlastnosti mohou vyzkoušet a podpořit například v paintballu nebo při laser game. Oba herní módy lze pojmout jako taktický boj, kde se hráči z jednoho týmu musí na sebe spolehnout, vzájemně si důvěřovat a nacvičit různé taktiky boje proti soupeři.
Výhodou laser game je v porovnání se zmíněným paintballem naprosté bezpečí. Střílí se pouze světelným paprskem, který může bez zranění zasáhnout i oko, a pro pohyb v aréně se používají jednoduché pomůcky – snadno ovladatelné zbraně, co zvládnou obsluhovat i děti, tmavé vesty s detektory zásahů, a někdy se mohou hodit i chrániče loktů nebo kolen pro případ kotoulů po zemi a podobných pohybových kreací.
Hra za každého počasí
Počítačové střílečky si získaly oblibu napříč mnoha generacemi a jedním z důvodů, proč k tomu došlo, byla i možnost hrát za každého počasí. Pařit můžete zkrátka v létě, v zimě, za deště i sněžení. A jestliže se při tom chcete zvednout ze židle a zahrát si „na živo“, můžete i za deště či sněžení vyrazit do laser game arény. Může být venku třeba dvacet pod nulou. Zkuste si v takových podmínkách zahrát paintball, rozhodně vám nepřinese takové potěšení, jako zážitek z kryté vytápěné haly.