Není pochyb o tom, že cyklistika je v naší zemi poměrně populární aktivitou. Někteří kolo používají pouze jako dopravní prostředek k přesunu z místa na místo, jiní na něm jezdí jen pro radost z jízdy samotnou. V každém případě je u nás cyklistů hodně, ať už rekreačních či sportovních, o čemž ostatně svědčí i počet cyklostezek. I ten se neustále zvyšuje. Je však jasné, že pokud jedeme na kole, potřebujeme k tomu také vhodné oblečení. A ačkoliv leckdy potkáváme cyklisty, zvláště starší babičky a dědečky, v běžném každodenním odění, valná část jich dnes má speciální cyklistický úbor. K němu patří například cyklokalhoty elastické nezateplené. A zde se můžeme ptát, proč jej nosí. Je totiž jasné, že musí mít nějaké výhody.
Tou hlavní a nejdůležitější je, že snižuje tření a umožňuje nám tak jet rychleji a snadněji udržet rovnováhu. Bez toho se na profesionální úrovni v podstatě neobejdeme, a ačkoliv jen málokdo z jezdců na kole, které potkáváme, k nim patří, přeci jen většina z nich o výkonech na této úrovni sní. A chtějí tomu pomoci, jak jen mohou, a to včetně oblečení.
Dalším, poměrně důležitým faktorem, je pohodlí, především u kalhot. Asi všichni víme, že při jízdě na kole si v podstatě odíráme stehna o sedadlo, jak hýbeme s nohami při šlapání. A ačkoliv to nevadí, pokud jedeme jen například kilometr na naši zahradu pomalým tempem, v případě, že denně najezdíme deset či více kilometrů maximální rychlostí při přípravě na závod, už je to znát. O rozedřené nohy samozřejmě nikdo nestojí. Cyklistické kalhoty však mají ve stehnech speciální výztuhu, která naši kůži chrání před odřením.
V neposlední řadě je zde i tepelný komfort. Pokud jedeme, zvláště pokud jedeme rychlým tempem, pak se do našeho těla prakticky neustále opírá vítr. To samozřejmě není nic příjemného, a v zimním období to může vést k nastydnutí. Cyklistické oblečení je děláno tak, aby bylo prodyšné a zároveň odolné větru. Můžeme tak jezdit bez nadsázky za každého počasí.