Sklenice určené ke klíčení semínek mohou být vhodným námětem k obdarování našich blízkých. Nepůsobí rušivě a jsou naopak vhodným doplňkem kuchyňské linky nebo jídelního stolu. Vyhovují nejen z hlediska estetického, ale i praktického a zdravotního. Vyrábí se z křemičitého skla, které je zdravotně nezávadné a snadno omyvatelné i v myčce. Výrobek doplňuje šroubovací víko opatřené jemnou síťkou a sklenice je umístěna na plastovém, případně keramickém stojanu s ocelovými tvarovanými drátky, jež slouží jako opěra sklenice v šikmé poloze. Kovové komponenty jsou vyrobeny z chromniklové nerezové tzv. potravinářské, zdravotně nezávadné oceli. Celý výrobek se díky tomu snadno udržuje v čistotě a tím lze zabránit rozmnožování nežádoucích plísní.
Jak postupovat při klíčení v nakličovací sklenici
Do nádoby na klíčení semínek vložíte semena luštěnin nebo obilovin, zalijete je zhruba do tří čtvrtin vodou a necháte přes noc namočená. Mějte však na paměti, že do nakličovacích sklenic se nehodí velmi drobná semínka, která při klíčení tvoří sliz, např. řeřicha. Semen by zároveň nemělo být příliš mnoho, aby se mohly tvořit klíčky a zároveň měly dostatečný přístup vzduchu.
Ráno vodu slijte, naplňte sklenici čistou vodou, zašroubujte nerezové víčko se sítkem a obraťte nádobu dnem vzhůru, aby z ní skrze sítko voda vytekla – tu můžete použít k zalévání květin. Poté nádobu i s víkem vložte do stojanu tak, aby byla nakloněná, víkem dolů. Přebytečná voda odkape do keramického či plastového podstavce a uvnitř zůstane pouze potřebná vlhkost, která zahájí proces klíčení.
Semínka proplachujte čistou vodou dvakrát denně a za několik dnů se již začnou tvořit první klíčky. Proces klíčení by měl probíhat při běžné pokojové teplotě, ideální rozmezí je 17 – 24 stupňů Celsia. Nevystavujte nádobu přímému slunečnímu svitu a nepokládejte ji ke zdroji tepla, jako jsou např. radiátory nebo přímotopy. Klíčení můžete provádět i v místnosti bez oken, dostatek denního nebo umělého světla není podmínkou k vytvoření klíčků.