Rekuperátor vhání do místnosti čerstvý, předehřátý vzduch teplým vydýchaným ovzduším z místnosti, a tak zajišťuje optimální větrání. Díky tomu např. v zimě vpustíte do pokoje zvenčí čerstvý a ionizovaný, o teplotě 16 stupňů, namísto původních 5 stupňů pod nulou .
Výhody rekuperace
· Výrazné redukování vzdušné vlhkosti, což ocení zejména majitelé rekreačních objektů na okrajích lesů, nebo rodinných domků s vyšší přízemní vlhkostí. Systémy brání kondenzaci vodních par a vzniku plísní.
· Dostatečné větrání. Dlouhý pobyt v uzavřené místnosti vede ke zdravotním problémům především díky vyššímu výskytu kladných iontů a vydýchanému ovzduší. Vydechovaný oxid uhličitý je jedovatý a vyšší koncentrace tohoto plynu není pro lidské zdraví přínosná.
· Radon – rekuperační jednotka s mírným přetlakem je ideálním prostředkem pro eliminaci radonu.
· Čisté ovzduší v místech zvýšeného výskytu polétavého prachu – zejména v centrech velkých měst nad 50 tisíc obyvatel, v blízkosti silnic a dálnic, v průmyslových aglomeracích (např. Ostravsko, Karvinsko a Těšínsko). Jednotky jsou osazovány výkonnou filtrací, tudíž doma dýcháte čerstvé povětří zbavené zplodin.
· Úspora tepla a energií – souvisí s větráním v zimním období. Každé sebemenší otevření okna v zimě se projeví na faktuře za vytápění. S rekuperační jednotkou ušetříte značné náklady díky tomu, že větrá za vás. Okna v zimě můžete mít klidně uzavřená.
Některé rozšířené mýty
Je to nadstandardní řešení pouze pro movité lidi v pasivních domech – to je nesmysl, neboť stačí docela obyčejná zateplená stavba (polystyren) a nová plastová okna. Jednotky fungují spolehlivě s životností až 30 let, roční náklady nepřesáhnou 5 tisíc korun, přitom máte zajištěn přívod čerstvého ovzduší, což je obrovský zdravotní přínos. Paradoxem je, že lidé se dnes zajímají o zdravou výživu, o regeneraci a zdravé spaní, ale spí s uzavřenými okny. Pokud ne, a větrají i v zimě, spí sice zdravě, ale protopí značnou sumu.
Plísně v potrubí – oblíbený argument laické veřejnosti. Ve skutečnosti se ovšem zvenčí do přívodních trubek vhání již odfiltrovaná a odvlhčená vzduchová směs, tudíž se v trubkách žádné plísně nevytvoří. Navíc jsou trubky vybaveny antibakteriální výstelkou.
Foukání na hlavu – správně navržený systém nic takového neprovádí a navíc je odhlučněný. Při pohybu v místnosti takřka vůbec nezaregistrujete, že je do ní vháněn vzduch, leda že byste si položili obličej přímo k vyústění. Již ve vzdálenosti 50 cm od výfuku však pohyb vzduchu nezaznamenáte.