Pro koho je nebankovní hypotéka výhodná?

Kdo touží po vlastním bydlení, obvykle sáhne po některém z typů hypoték. Je to logické, vzhledem k tomu, že ceny nemovitostí, ať už domů nebo bytů, jsou velmi vysoké a pro běžného člověka prakticky nedostupné. A zvláště mladí lidé rozhodně ještě neměli čas na to, aby si danou částku našetřili.
smlouva o koupi domu

Samozřejmě hypoték máme více druhů. Tím nejpopulárnějším je však v současné době nebankovní hypotéka https://www.americka-nebankovni-hypoteka.cz/. Tento jev má více příčin, nejdůležitější z nich je však její dostupnost. Na rozdíl od těch bankovních na ni totiž dosáhne mnohem větší část obyvatelstva, nemluvě o jednoduchosti jejího sjednání.

Zde si však musíme položit otázku: je tento způsob financování bydlení skutečně tak dobrý, jak se zdá? Pro koho je výhodný?

Je nutné si v první řadě uvědomit, že tento typ půjčky sebou nese poměrně velká rizika. Především díky tomu, že není prověřována schopnost klienta splácet, nemá firma jistotu, že své peníze dostane zpět. Také především díky rychlosti sjednání si málokdo smlouvu pečlivě pročte. Potom je však nemile překvapen výší nejrůznějších poplatků, které jsou mu měsíčně účtovány.
počítání financování hypotéky

Proč tedy firmy tento produkt vůbec nabízejí tak široké veřejnosti, když značná část z nich není schopna svým závazkům dlouhodobě dostát? Samozřejmě se to neděje z nějakého lidumilství. Vše je motivováno touhou po dosažení zisku.

Samozřejmě se to může na první pohled zdát kontraproduktivní, ovšem když se podíváme hlouběji, zjistíme, že jde o dobře propracovaný systém, ve kterém firma nemůže prohrát. Pokud zákazník platí, potom samozřejmě platí i veškeré úroky a poplatky. Ty se mohou vyšplhat až na dvojnásobnou částku oproti té půjčené.

Co ale když klient neplatí? Zde jsou společnosti často velmi ochotné splátky na pár měsíců odložit. Proč? Protože za tu dobu samozřejmě narůstají úroky a je nutné přičíst i další poplatky, jako například z prodlení.

Ale co když klient neplatí vůbec? Zde je situace jednoduchá. Po několika měsících, aby částka řádně narostla, ji po něm začnou vymáhat. Pokud se tak nepodaří, přichází ke slovu exekuce. Ta obvykle v případě hypotéky zabaví onu nemovitost. Ta je poté vydražena za ještě vyšší cenu, než byla původní. Pro firmu je to tedy ještě mnohem vyšší zisk.

Jak je vidět, jsou právě tyto společnosti tím, kdo na tomto způsobu obchodování vydělá nejvíce. A musíme si položit otázku: opravdu je chceme podporovat? Dávat jim naše těžce vydělané peníze, když víme, jak se zachovají, pokud se opozdíme?

Je proto lepší, pokud už je to nutné, vzít si hypotéku od banky. Nejlepší však je si žádnou půjčku nebrat a spokojit se s bydlením v pronájmu, dokud si potřebnou částku nenašetříme. My si možná už toho bydlení příliš neužijeme, ale naše děti to určitě ocení.